poniedziałek, 13 stycznia 2014

Gra w kolory.

Uwielbiam oglądać zestawienia kolorystyczne. Czyste barwy, odseparowane od otoczenia, działają na wyobraźnię lepiej niż piękne zdjęcia. Doceniam to szczególnie

Takim źródłem kolorowej inspiracji jest strona Design Seeds. Najbardziej docenią ją graficy i projektanci wszelkiego rodzaju "rzeczy", tych użytkowych i tych bardziej artystycznych. Autorka strony Jessica, wyłuskuje ze wspaniałych kolorowych fotografii, ich kolory wiodące. Często patrzymy na jakieś inspirujące zdjęcie i za nic nie możemy dopasować koloru materiału, który odda nam klimat tego zdjęcia. Tutaj przy każdej fotografii mamy 5-6 kolorów głównych. Jakież to przydatne w komponowaniu zestawów kolorystycznych do biżuterii koralikowej! Można je pobrać i w programie graficznym sczytać jego RGB. Przy przeglądaniu fotografii możemy pokierować się tematem (tagami), albo suwaczkiem RGB wybrać interesujący nas odcień i wyselekcjonować zestawienia zawierające odcienie zbliżone do naszego. Coś wspaniałego, godzinami mogłabym oglądać tę bibliotekę!


To zestawienie przypomina mi nieco paletę mojego bloga, jest nieco mniej nasycone. Nie ściągałam! ;)Innym, nieco mniej artystycznym serwisem, jest PANTONE. Amerykańska korporacja, stworzyła swój własny wzornik kolorów, pierwotnie stosowanego w przemyśle poligraficznym. Dziedziną która mnie zainteresowała, są cyklicznie publikowane prognozy trendów kolorystycznych na sezon/rok. I tak, na jaśnie nam panujący 2014 obwieszczono prezydencję koloru RADIANT ORCHID (tu się przyznam, że o ile w 2013 królował szmaragd i był to przepiękny kolor, to tegorocznego wyboru nie rozumiem!). Natomiast wiosna w modzie będzie należała do tych kolorów:


Zestawienie jest tworzone przez grupę projektantów i wpływowych osób świata mody, na podstawie analiz kolorystycznych wchodzących kolekcji. Eksplorując stronę Pantone, można znaleźć różne inne ciekawe zestawienia takie jak na przykład wiodące kolory z minionych 5 dekad działalności firmy TU.

Jestem kolorowym maniakiem, lubię wiedzieć co eksperci uważają za trendy, lubię też oderwać się od opinii innych i kierować się tym co MI się podoba. Kolory nadają ton naszemu życiu i otoczeniu, są nierozłącznym atrybutem nastroju, chociażby przez to w jakie kolory się ubieramy. Ich odkrywanie jest teraz przyjemne i łatwe jak nigdy wcześniej!

Follow on Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz